Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

JULY EDITION

EXCELLENCE

 

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

ALL SQUARE

JOHN HYAMS

Best Narrative Short

THE DESECRATED

JOHN GRAY

Best Documentary Feature

THE FIFTH SUN

CRISTIANA PECCI & MATTEO MAGGI

Best Documentary Short

MY GRANDFATHER'S MEMORY BOOK

COLIN LEVY

Best Indie Feature

FRESHMAN YEAR

JUDE JOHNSON

Best Indie Short

THE GIRL / LA FILLE

KEEGAN CONNOR TRACY

Best ANIMATION

ANACRONTE

RAÚL KOLER & EMILIANO SETTE

Best Student Film

ONE FOGGY NIGHT, NO ONE SAW HOW MORNING CAME.

RIKA NAKAYAMA

Best Comedy

COP-DOC

VICTOR VERHAEGHE

Best Drama

LINES

VASSILIS MAZOMENOS

Best Horror

CHAIN

CHRISTOPHER REITH

Best Thriller

MY NAME IS JOSY

MAYK AZZATO

Best Fantasy

ANACRONTE

RAÚL KOLER & EMILIANO SETTE

Best Experimental Film

THE HOLLOW MOON

ERIC ROBISON

Best Inspirational Film

BEING LEONARDO DA VINCI

MASSIMILIANO FINAZZER FLORY

Best Web/TV Pilot

COP-DOC

VICTOR VERHAEGHE

Best Advertising

AUTOTORINO. A HISTORY OF PASSION.

CARLO DE AGOSTINI

Best Music Video

LINOLEUM - ALAIN CHAMFORT

NIKI NOVES

Best Woman Filmmaker

SARA HERMANN

ICARUS RISING

Best Filmmaker with Disabilities

JOHN BANOVICH

ROCKY MOUNTAINS ENCOUNTER

Best Screenplay from a movie

ANACRONTE

RAÚL KOLER & EMILIANO SETTE

Best Original Story

ANACRONTE

RAÚL KOLER & EMILIANO SETTE

Best Visual Effects

SPARKS!

ROBERT BENJAMIN

Best Sound Design

BOUNCE

ROBERT GRIEVE & FRANCISCO CASTELLANOS

Best Original Score

HOLY SPIRIT

RICHARD DANA LAUGHLIN & MANI GRUBER

Best Editing

SPARKS!

ROBERT BENJAMIN

Best Cinematography

HOLY SPIRIT

MASSIMO FIORITO

Best Ensemble

I'M HERE

EVA HAUGE, KELSEY CAESAR, J.J. BOONE, JULES BRUFF, JOHNNY DOWERS, LEO LEE, CHELSEA ALANA RIVERA, AMY HUCKABAY

Best Duo

FOLLOW THE ARROW

VÉRONIQUE PICCIOTTO & JEAN-MARIE LAMOUR

Best Child/Young Actress

FRESHMAN YEAR

RACHEL JOHNSON

Best Child/Young Actor

FRESHMAN YEAR

ELIJAH JOHNSON

Best Supporting Actress

FRESHMAN YEAR

DESALENE JONES

Best Supporting Actor

HOLY SPIRIT

MICHAEL FOERSTER

Best Actress

FRESHMAN YEAR

NATALIA DOMINGUEZ

Best Actor

ENTRE NOUS

SETH HENDRICKS

Best Producer

ANACRONTE

EMILIANO SETTE

Best 1st Time Director

BURYING MITCHELL

SAM WILLIAMSON

Best Director

AGRAMON'S GATE

HARLEY WALLEN

Best Trailer

HOLY SPIRIT

MIKE BARAN

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Commercial

AUTOTORINO. A HISTORY OF PASSION.

CARLO DE AGOSTINI

Best 1st Time Screenwriter

FRESHMAN YEAR

JUDE JOHNSON

ORIGINAL 

STATUETTE

ONLY FOR WINNERS.