Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

JULY EDITION

EXCELLENCE

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

THE DARK DANCE

MAURO JOHN CAPECE

Best Narrative Short

SLEEPWALK

FILIPE MELO

Best Documentary Feature

THE REAL THING

BASTIAN ESSER

Best Documentary Short

A LOW CARBON FUTURE FOR CHINA'S FURNACE CITIES

MONIKA KOECK

Best Indie Feature

BOUND

SETH HENDRICKS

Best Indie Short

FUNERAL

MARIE VANDELANNOOTE

Best Animation

GORILLA IN THE

WASHING MACHINE

HUEIJEN HUNG

Best Student Film

TACET

MARIA PAULA ARBOLEDA

Best Comedy

LIZZY'S PLAN

MIA RIVERA & JOSHUA LANG

Best Drama

SHIBIL

NIKOLA BOZADZHIEV

Best Romance

THE MILLENNIAL CONDITION

MICHAEL WELSH

Best Action

MEETING WITH THE DEVIL

ASIM ALTOKHAIS

Best Horror

SWEET TASTE OF SOULS

BEE PEDERSEN

Best Thriller

BLACK HEART, RED HANDS

RUSSELL SOUTHAM

Best Fantasy

THE ADVENTURER'S DIARY

BEN WICKS

Best Experimental Film

BEFORE ACT III

JEFF PHAM

Best Inspirational Film

STEP BY STEP TO AUSCHWITZ

JONATHAN FARRUGIA

Best Web/TV Series

ONE ACTOR SHORT

YUVAL DAVID

Best Web/TV Pilot

STEP BY STEP TO AUSCHWITZ

JONATHAN FARRUGIA

Best Advertising Film

ROOTED IN SHADOW

BOB VAN DE GRONDE

Best Music Video

WASTED

DENYS SHCHUKIN

Best Feature Script

BENNY B

MICHAEL HOGAN

Best Short Script

BREAKING & ENTERING

MICHAEL HOGAN

Best Woman Filmmaker

ASHLEY REBECCA FARLEY

DIAMONDS & RUST

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Director

TACET

MARIA PAULA ARBOLEDA

Best 1st Time Director

JUICY GIRL

MJ KIM

Best Producer

THE WOODS ENCOUNTERS

MARTIN NUZA

Best 1st time Producer

WASTED

DENYS SHCHUKIN

Best Actor

BOUND

SETH HENDRICKS

Best Actress

SWEET TASTE OF SOULS

HONEY LAUREN

Best Supporting Actor

COUNTLESS SHEEP

RHETT WELLINGTON

Best Supporting Actress

TACET

KRISSY LEMON

Best Child/Young Actor

ALTERNATE GROUND

OWEN MYRE

Best Duo

TILL DEATH

EMMA MADDOCK & ANDREW THOMAS

Best Ensemble

DIAMONDS & RUST

TINA ALEXIS ALLEN, TOMMY BEARDMORE, ADAM DECARLO, R. WARD DUFFY, ALLISON POCCIA & PATRICIA MAUCERI

Best Cinematography

ROOTED IN SHADOW

JURGEN LISSE

Best Editing

TACET

JULIE PELEY

Best Original Score

COASTAL FIRE:

A COMMON DIARY

SUSAN MAUGHLIN WOOD

Best Song

ROOTED IN SHADOW

EYEFORCE

Best Sound Design

SHIBIL

IVAN ANDREEV

Best Visual Effects

WASTED

DENYS SHCHUKIN

Best Original Story

SWEET TASTE OF SOULS

FELICITY MUDGETT

Best Screenplay from a movie

MEETING WITH THE DEVIL

ASIM ALTOKHAIS

Best Commercial

FINAL MOMENTS

DAX PHELAN

Best Choreography

CO-INSIDE

ELLEN HATHAWAY & JOSEPH DELANEY

Best Screenwriter

SWEET TASTE OF SOULS

FELICITY MUDGETT

Best 1st Time Screenwriter

SWEET TASTE OF SOULS

FELICITY MUDGETT

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

 

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.

VMA

Home

Festival

F.A.Q.

Contact

WINNERS

Past Editions

Laurels

Testimonials

Poll

CONNECT

Instagram

Facebook

Twitter

LinkedIn

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Twitter - White Circle

© 2020 Vegas Movie Awards - Las Vegas, NV.