Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

AUGUST 2021 EDITION

EXCELLENCE

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.
VMAlaurel_WinnerExc_Gold.png

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Short

A FATHER'S JOB

FRANK CHRISTIAN WAGNER

Best Documentary Feature

OCEAN SOULS

PHILIP HAMILTON

Best Documentary Short

GLASS WORLD PROJECT: NATURE & HUMAN

RAPHAEL SOMMER, OLIVIA LINA GASCHE

Best Indie Feature

WHEN THE MIST CLEARS

CENGIZ DERVIS

Best Indie Short

KILLER MILLER

AUSTIN SPICER

Best Animation

HUMANIMALS

BENJAMIN MANSUR

Best Student Film

THE MEMORIES OF A SONG

SIBO ZHU

Best Comedy

MOORRIISS THE ROBOT

WADE CHITWOOD

Best Drama

THE PRO BONO WATCHMAN

RAY SPIVEY

Best Romance

FATE'S SHADOW: THE WHOLE STORY

MICHELLE ARTHUR

Best Horror

III DAY

ALFONSO VEGA

Best Thriller

LISTENERS: THE WHISPERING

KHOA NGUYEN

Best Sci-Fi

ZAP!

PHILIP C. SEDGWICK

Best Fantasy

THE MERMAID

NATALIE PAIGE BENTLEY

Best Experimental Film

KAPADOKYA

RODOLFO MORO

Best Inspirational Film

KAPADOKYA

RODOLFO MORO

Best Web/Tv Pilot

ROGUE ELEMENT

ANTHONY GAINER

Best Advertising Film

8102 ARIM

BRICE BLANLOEIL

Best Music Video

I WALK ON

DOROTA FORMANOWSKA

Best LGBTQ

FAMILIES LIKE YOURS

RODOLFO MORO

Best Feature Script

2ND DATE

JAIK ANDINO & VINCENT SHADE

Best Short Script

DOOR SALESMAN DAVE

ROSS HENSON

Best Woman Filmmaker

LOLO

MIA CORAZON AUREUS

Best Microfilm

ETERNAL REST

OLI TARQUIN

Social Awareness Award

GLASS WORLD PROJECT: NATURE & HUMAN

RAPHAEL SOMMER, OLIVIA LINA GASCHE

Best Sci-Fi

ZAP!

PHILIP C. SEDGWICK

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

GLASS WORLD PROJECT: NATURE & HUMAN

RAPHAEL SOMMER, OLIVIA LINA GASCHE

Best Director / Feature

OCEAN SOULS

PHILIP HAMILTON

Best Director / Short

A FATHER'S JOB

FRANK CHRISTIAN WAGNER

Best 1st Time Director / Feature

LISTENERS: THE WHISPERING

KHOA NGUYEN

Best 1st Time Director / Short

KALLIOPE'S FROM FEAR TO FREEDOM

KALLIOPE BARLIS

Best Producer

KALLIOPE'S FROM FEAR TO FREEDOM

KALLIOPE BARLIS

Best 1st Time Producer

KALLIOPE'S FROM FEAR TO FREEDOM

KALLIOPE BARLIS

Best Actor

LISTENERS: THE WHISPERING

QUANG SU

Best Actress

LISTENERS: THE WHISPERING

OANH KIEU

Best Supporting Actor

DOOR SALESMAN DAVE

CELAL CAN ORHAN

Best Child/Young Actor

MERMAID

MARIK KNIGHT

Best Duo

RANSOM

HALFDAN HALLSETH, JON VANGDAL AAMAAS

Best Ensemble

OFFICER DOWN

MARTIN DELANEY, JOSEF ALTIN, BEN TURNER

Best Cinematography

KAPADOKYA

RODOLFO MORO

Best Editing

KAPADOKYA

RODOLFO MORO

Best Original Score

EAGLE WINGS

CHUCK OKUDO

Best Sound Design

PUNYAKOTI

PAMBA VIBUSHAN & DR. ILAIYARAAJA

Best Original Story

KILLER MILLER

AUSTIN SPICER

Best Screenplay from a movie

A FATHER'S JOB

FRANK CHRISTIAN WAGNER

Best Drone Video

KAPADOKYA

RODOLFO MORO

Best Voice Over

THE MERMAID

NATALIE PAIGE BENTLEY

Best Screenwriter/Feature

LISTENERS: THE WHISPERING

KHOA NGUYEN

Best Commercial

TRUE DIAMONDS

ALISSA BOYLEE

Best 1st Time Screenwriter

PUNYAKOTI

RAVISHANKAR VENKATESWARAN

Best Screenwriter/Short

RANDY

MALCOLM DUFRESNE

Best Ensemble

OFFICER DOWN

MARTIN DELANEY, JOSEF ALTIN, BEN TURNER

VMAlaurel_WinnerExc_Gold.png