Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

OCTOBER EDITION

EXCELLENCE

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

BOOGIE MAN

PAUL G. ANDREWS

Best Narrative Short

BRUT

NICK CHARTRAND

Best Documentary Feature

DYING IS NOT GIVING UP

KELLY GROSKLAGS

Best Documentary Short

THE FREE AGENT

ANTHONY MOLINA

Best Indie Feature

PAUL KELLER - STILLE IM SCHREI

AXEL LOH

Best Indie Short

MAY TWENTY SEVENTH OF THIS YEAR

MOSTAFA MORAD

Best Animation

REFLECTION

MARTIN RISTVEDT

Best Student Film

EXIT

DEVANSH SAHIJWANI

Best Comedy

THE AXE AND THE IRON

MATTHEW ROSEMAN

Best Drama

SILENT PARTNERS

CIRO DAPAGIO

Best Horror

THE CURSE OF STONE HILL

SUZANNE DELAURENTIIS

Best Thriller

DESOLATION THROE

VERONIKA WAGA

Best Action

EMBER

TIMOTHY RYAN LAHR

Best Sci-Fi

CHRONOFILM: THE WEB SERIES

ROBERT HYPES

Best Fantasy

ARTIFICIAL SOULDIER

JASON GONZALEZ

Best Experimental Film

EGO

DAN 'DANIDGE' LOWENSTEIN

Best Inspirational Film

CHASING UNICORNS

TÕNU HIIELAID

Best Web/Tv Series

THE MOBKING 2.0

CIRO DAPAGIO

Best Web/Tv Pilot

CHRONOFILM: THE WEB SERIES

ROBERT HYPES

Best Music Video

DROWNING IN PARADISE

DRUE DE MILO

Best Short Script/Screenplay

ENDS

TIMOTHY CODERRE

Best LGBTQ

REFLECTION

MARTIN RISTVEDT

Best Woman Filmmaker

CHARLIE LAROSE

WITH HERS

Social Awareness Award

HEART OF THE MATTER

ANGELENA BONET

Social Awareness Award

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

SILENT PARTNERS

CIRO DAPAGIO

Best Director / Feature

PAUL KELLER - STILLE IM SCHREI

AXEL LOH

Best Director / Short

BRUT

NICK CHARTRAND

Best 1st Time Director

MAY TWENTY SEVENTH OF THIS YEAR

MOSTAFA MORAD

Best Producer

BENAYA'S DIARY

CHAYA GREENBERG

Best 1st Time Producer

BOOGIE MAN

PAUL G. ANDREWS & SCOTT MILLANEY

Best Actor

THE PROMPTER - NIL DIFFICILE VOLENTI

FRANCO NERO

Best Actress

THIS IS HOW I LOST MY VIRGINITY

SOFIA D'MARCO

Best Supporting Actor

A BENNETT SONG HOLIDAY

BRYCE XAVIER

Best Supporting Actress

CHRONICLES OF JESSICA WU

ARIA SONG

Best Child/Young Actress

THE CURSE OF STONE HILL

MADISON EKSTRAND

Best Duo

DENARD

ALAN DELABIE & LOUIS MANDYLOR

Best Ensemble

A CASTLE IN UMBRIA

LYNN ALLINGER, FRANK PAPIA, LYNN ALLINGER, AMANDA CABELLO & JEANNINE SAVORY

Best Debut Performance

VOYAGE INTO THE NIGHT

PANWA SUTTHINON

Best Cinematography

PAUL KELLER - STILLE IM SCHREI

AXEL LOH

Best Editing

BRUT

NICK CHARTRAND & COURTNEY RODRIGUEZ

Best Original Score

A CASTLE IN UMBRIA

EDNA LONGORIA

Best Song

VIRIDIAN

THE NEW BAXTER BAND (FEAT. BETSY BAER)

Best Sound Design

VIRIDIAN

JOSH BECK

Best Costume Design

VIRIDIAN

KAREN CRISPIN

Best Original Story

BRUT

NICK CHARTRAND

Best Voice Over

THE FREE AGENT

MICHAEL REID

Best Screenwriter

A CASTLE IN UMBRIA

TERRY ROSS & LISA BRUHN

Best 1st Time Screenwriter

A DREAMT REALITY

BRODY BURGESS

Best Screenwriter

Best 1st Time Screenwriter

Best Choreography

EGO

KENNETH TINDALL

ORIGINAL 

STATUETTE

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

ONLY FOR WINNERS.

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.

VMA

Home

Festival

F.A.Q.

Contact

WINNERS

Past Editions

Laurels

Testimonials

Poll

CONNECT

Instagram

Facebook

Twitter

LinkedIn

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Twitter - White Circle

© 2020 Vegas Movie Awards - Las Vegas, NV.