Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

AUGUST 2021 EDITION

MERIT

VMAlaurel_WinnerMER_Gold.png
NewTrophy_Small2_edited.png

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

VMAlaurel_WinnerMER_Gold.png

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

BLACK BUTTERFLY

IVY WILSON

Best Narrative Short

REMEMBER MARIE?

ARIC GROOMS & LOUIS KENT

Best Documentary Feature

MAX STEINER MAESTRO OF MOVIE MUSIC

DIANA FRIEDBERG

Best Documentary Short

MEMORIES OF MORTLAKE

MARK FORBES

Best Indie Feature

RANSOM

HALFDAN HALLSETH

Best Indie Short

SABOR A TI

ADRIANA MOREY

Best Animation

PUNYAKOTI

RAVISHANKAR VENKATESWARAN

Best Student Film

THE OFFLINE EXPERIMENT

COLIN YUAN

Best Comedy

DIAMOND HEIST

DIANNA IPPOLITO

Best Drama

THIS CASE & MY LIFE

ANA A.P. BRAUNSTEIN

Best Romance

FAMILY FRENZY

CODY DALTON

Best Horror

WITCH HAUNT

MATTHEW QUAID

Best Thriller

BRIAR

BRIANNA WOO

Best Sci-Fi

EVIL PROFESSOR

SUSAN LIM, CHRISTINA TEENZ TAN, SAMUDRA KAJAL SAIKIA

Best Fantasy

FEARLESS

GIAMPIERO TORELLO

Best Experimental Film

SIN

DON TJERNAGEL

Best Web/Tv Series

NINONSPEAKS INTERNET TV TALK SHOW WITH SPECIAL VIP GUEST JUDAH RAY

NINON DE VERE DE ROSA

Best Inspirational Film

FATE'S SHADOW: THE WHOLE STORY

MICHELLE ARTHUR

Best Web/Tv Pilot

NINONSPEAKS INTERNET TV TALK SHOW WITH VIP GUEST BRUCE YKANJI SONE

NINON DE VERE DE ROSA

Best Music Video

"HEAVY WATERS" LOWERLINE

CODY ELLIS

Best Feature Script

RAILS RUN PARALLEL

RAPSODIES

Best Short Script

NEEDLE POINT

MOLLY FRANKLIN

Best Woman Filmmaker

THE ONE

SHERRY YANG

Social Awareness Award

LIFELINES

MERAL USLU, PAUL COHEN, MARTIJN VAN HAALEN, MARIA MOK

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

ROGUE ELEMENT

ANTHONY GAINER

Best Director / Feature

THE ETERNAL ASKER

ERNO NAGY

Best Director / Short

MERMAID

FIA PERERA

Best 1st Time Director / Feature

PUNYAKOTI

RAVISHANKAR VENKATESWARAN

Best 1st Time Director / Short

THE MEMORIES OF A SONG

SIBO ZHU

Best Poster

BRIAR

BRIANNA WOO

Best Producer

LET GO

MARGAUX AMIE

Best Actor

THE INVENTORIANS

ZÉ PEDRO BARONI

Best Actress

BRIAR

PEARLS DAILY

Best Supporting Actor

HOME ALONE: JIGSAW ORIGINS

SHARARD BAKER

Best Supporting Actress

HOME ALONE: JIGSAW ORIGINS

MADI WRIGHT

Best Child/Young Actor

HOME ALONE: JIGSAW ORIGINS

LIAM DOW

Best Duo

EPILOGUE (WOMAN)

GANGOMUANG ZEN TSHABANGU, ZELEN TSHABANGU

Best Ensemble

I WALK ON

DOROTA FORMANOWSKA, EMILIA WARABIDA, ARNYCESA BALL, TYARA BALL-WEBER, ANNA BLASZCZYK, JULIA KREMPA

Best Debut Performance

PUNYAKOTI

REVATHI

Best Cinematography

RANSOM

HALFDAN HALLSETH

Best Original Score

EVIL PROFESSOR

RON JOSEF DANZIGER, CHRISTINA TEENZ TAN

Best Editing

GAMING & LIFE

STEPHANIE SOTO

Best Original Story

THE MERMAID

NATALIE PAIGE BENTLEY

Best Screenwriter/Feature

HEL, THE LAST SAGA

RAPSODIES

Best Screenplay from a movie

HOLE IN THE HEART

OTTO CHENG

Best Voice Over

VACCINE BOYS

PAULA SPRINGER

Best Screenwriter/Short

MAXINE

GORAN MAKICEVIC

Best 1st Time Screenwriter

DOWN THE ROAD

PAUL SCHULTZE

VMAlaurel_WinnerMER_Gold.png
NewTrophy_Small2.png

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

VMAlaurel_WinnerMER_Gold.png

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.