Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

AUGUST EDITION

MERIT

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

THE PLAYGROUND

KEVIN V. TUDOR

Best Narrative Short

MUSIC BOX

SIMON RICHARDS

Best Documentary Feature

VHS MASSACRE TOO

THOMAS SEYMOUR

Best Documentary Short

IN THE SAME DIRECTION: JEFF PIFHER & SOCRATES' TRIAL

JEFF PIFHER

Best Indie Feature

GONE WITH THE TREE

SHI JIE

Best Indie Short

SOMETHING TO FIGHT 4

NICHOLAS GEORGE

Best Student Film

WHISPERS IN THE SNOW

ZHUOLIN HONG

Best Drama

SKITOZ

ALEXIS PERROTTE & DIEGO PERROTTE

Best Romance

FORBIDDEN LOVE

JORDAN EUGENE LANE

Best Horror

THE DEVILS WITHIN

SHRECO BAKARI

Best Thriller

THE SPARROW

MATTHEW EWALD

Best Fantasy

LOOP

YANQING CHEN “JACK”

Best Experimental Film

SNIPOLESS: THE SAGA OF THE J-BOYS

JOE WAKEFIELD

Best Inspirational Film

MELANOPHOBIA

MANOS STATHOPOULOS

Best Web/Tv Series

DOUBLE JACK PILOT

STEPHANIE STERN

Best Web/Tv Pilot

IN THE LAND OF FRUITS AND NUTS

KRISTA PROKOPCHUK

Best Music Video

BOTH WAYS

NATALIE BIBLE'

Best Woman Filmmaker

8 DAYS OF LIGHTS SHORT FILM A CHRISTMASUKKAH STORY

JULIE GARCIA-BRICENO

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

INVISIBLE JAILS

ORWA ALAHMAD

Best Director

THE WIDOW

BRENDAN YOUNG

Best 1st Time Director

BLOOD RELATIVES

CHARLOTTE FELDMANN

Best Producer

THE PAPER BOAT - A CHILD'S DREAM

NATHALIE PETERS & JACOB MULLER

Best 1st Time Producer

PATRICK

ADAM SWAIN FERGUSON

Best Actor

LIVING IN CRIME ALLEY

VINCENT JEROME

Best Actress

GONE WITH THE TREE

CHEN ZHIFEI

Best Supporting Actor

THE DEVILS WITHIN

SHRECO BAKARI

Best Supporting Actress

GONE WITH THE TREE

LIN YUPING

Best Ensemble

IN THE LAND OF FRUITS AND NUTS

KRISTA PROKOPCHUK, KAYLIN ZEREN, MEGAN THERESE RIPPEY, CAROLYN SAMUELSON, LINDSAY CORYNE, MELISSA COLLINS, MARISSA HAJEK, L. EMILLE THOMAS, CHLOE RODRIGEZ, MICHAEL BURMAN, CHARLIE HAJEK, JULIA TILDEN, SHANNON SHARP, MELISSA GRAVER, MELISSA PLECKHAM, TONY KIM, BABOO THE CAT

Best Debut Performance

GONE WITH THE TREE

ZENG HUAFANG

Best Cinematography

GUN SHOW

RICHARD CHISOLM

Best Editing

TAKE ME HOME

NATALIE KÖLBL

Best Original Score

LAYNE MARIE WILLIAMS & MIND EXCHANGE MUSIC PRESENT 'THE ADVENTURES OF MS GLITCH' LIVE FILM SCORE

DONNY WALKER

Best Song

PATRICK

SCARS ON 45 - 'TIL THEN'

Best Visual Effects

PAJAMA PARTY WORK NIGHT

PATRICK NEFF

Best Costume Design

MANASANAMAHA

DEEPAK REDDY

Best Original Story

THE CAN

SHADOW C. LAVALLEY

Best Voice Over

THE PELICAN SPIRIT

FREDDY MOYANO

Best Screenwriter

THE CAN

SHADOW C. LAVALLEY

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.

VMA

Home

Festival

F.A.Q.

Contact

WINNERS

Hall of Fame

Past Editions

Testimonials

Poll

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

© 2020 Vegas Movie Awards - Las Vegas, NV.