Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

JUNE 2021 EDITION

MERIT

VMAlaurel_WinnerMER_Gold.png

ONLY FOR WINNERS.

NewTrophy_Small2_edited.png

ORIGINAL 

STATUETTE

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Short

INCOGNITO

JACKY SONG

Best Documentary Feature

SEYRAN ATEŞ: SEX, REVOLUTION AND ISLAM

NEFISE ÖZKAL LORENTZEN

Best Documentary Short

MARRIED TO MATH

NINA ZARETSKAYA

Best Indie Feature

YUCCA FEST

CHELSEA MURPHY

Best Indie Short

THE EMPTY

ATAKAN SATIROGLU

Best Animation

YENDOR - THE JOURNEY OF A JUNIOR ADVENTURER

RODNEY MATTHEWS AND SARAH MATTHEWS

Best Student Film

VIVIEN'S PICTURE

ERIC KOSONEN

Best Drama

SAROGETO

NICO SANTUCCI

Best Romance

LOVERS BY MORNING

DC BRANDON

Best Horror

BLOODLINE

RICHARD POCHE

Best Thriller

THE LAST HOUSE ON RAVEN ROAD

EDDIE EDGELL AND ALFRED MORRIS WILLIAMS

Best Action

THE LOCAL

DALTON BURDETTE

Best Fantasy

ON TAP

JOSHUA MANNING AND DAMIEN CHINAPPI

Best Experimental Film

ABANDONED?

KOSTIANTYN MISHCHENKO

Best Inspirational Film

SURVIVING WITH GRIEF

BROOKE MAIHIOT

Best Web/Tv Pilot

ON TAP

JOSHUA MANNING AND DAMIEN CHINAPPI

Best Music Video

PRAY FOR OUR PLANET

ROBERT REED ALTMAN

Best LGBTQ

CLOSE TO HOME

ACE STEELE

Best Feature Script

ALTA CALIFORNIA

LYNN ELLIOTT

Best Short Script

J.R.'S DILEMMA

STUART SCHULZ

Best Horror Script

BLACK MOLD

CARLOS GUERRERO

Best Microfilm

LIGHTFALL

HERMANN KAYODE

Best Woman Filmmaker

AN ARTIST'S JOURNEY FROM CHINA TO AMERICA

BILAN LIAO

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Director / Feature

THE JEWELS OF THE SALTON SEA

STEVEN VITALI

Best Director / Short

GOODBYE TO YESTERDAY

CHAE TALLEY

Best 1st Time Director / Short

HONEYMOON ON PARK STREET

RUVEK MAHARAJ

Best Poster

MARRIED TO MATH

NINA ZARETSKAYA

Best Producer

THE SWEETEST GIRL

SAMUEL LADOUCEUR

Best Actor

GOODBYE TO YESTERDAY

ANDY COHEN

Best Actress

FOUR SQUARE

MCKENNA GOODMAN

Best Duo

BEE

FABO & PROSPER BROWN

Best Ensemble

THE OMINOUS PROJECT UNIVERSE PRSENTS: BLOODY MARY

JUSTIN JONES JR., LAYLA ROBINSON, KENDALL-KIMORA BROWN, TY JUNE, SHRECO BAKARI, TONYA COLE, HEIDI RAU

Best Cinematography

THE JEWELS OF THE SALTON SEA

STEVEN VITALI

Best Original Score

THE JEWELS OF THE SALTON SEA

STEVEN VITALI

Best Original Story

ZEDA THE HUNTER

ALEXANDRU RANTA GHEORGHE

Best Screenwriter/Feature

IT LAUGHS LIKE US

NICOLE SELL

Best Screenwriter/Short

BINGO

DARREN HASKINS

Best 1st Time Screenwriter

APRIL KILLS THE VIBE

BONNIE MCKEE

Best Debut Performance

IN THE DARK

CHELSEA COX

Best Screenplay from a movie

THE LONE TREE

ALEXANDRA SPENCER

Best Editing

I AM HERE

GEORGE FINNEMANN

Best Voice Over

CALL IT A DAY

JOHN PALERMO

Best Drone Video

MULTIVERSE

NORBERT STIFLER

Best Sound Design

JUNGLE SPIRIT

LUKE CONNELL

Best Visual Effects

BOOMER

PAUL MAUNEE

Best Costume Design

THE CARDINAL

JENNIFER AYLEEN

VMAlaurel_WinnerMER_Gold.png

ONLY FOR WINNERS.

NewTrophy_Small2.png

ORIGINAL 

STATUETTE

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.