Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

MARCH 2021 EDITION

MERIT

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

BEAUTIFUL LURE - A MODERN TALE OF "PAINTED SKIN"

HIROSHI AKABANE

Best Narrative Short

16/8

SASHA PARACELS

Best Documentary Feature

SHE SAVED ME

FELICIA GONZALEZ BROWN

Best Indie Short

HAPPY ANNIVERSARY

DEANGELO BETHEA

Best Animation

THE MOON 2050™

PAUL LAPUSHKIN

Best Student Film

THE CODE

DANIEL COUTS

Best Comedy

WHERE'S KATE?

KEITH MACRI

Best Drama

MILLION LOVES IN ME.

SAMPSON YUEN

Best Romance

FROM WHERE THERE IS NOTHING

TYLOR H MYERS

Best Fantasy

FIX ME

WOONYEA HAN

Best Experimental Film

FOLLOW LEADER

SCOTT JOHNSON

Best Inspirational Film

THE GLORY OF AFRICA

GERRY MANUS

Best Music Video

SNAKE SPIT

EMMANUELLE JUNE & SEAMUS MCGARVEY

Best Microfilm

SHADES

VEE RODRIGUEZ

Best Feature Script

BEHIND THE SMILE

MORGAN TAYLOR

Best Short Script

THE EXISTENCE OF MEMORY

SCOTT NELSON

Social Awareness Award

FISHNETS

BRIAN NESBIT

Best Woman Filmmaker

SHE SAVED ME

FELICIA GONZALEZ BROWN

Best Filmmaker With Disabilities

LIVING WITH TONY

AURELIO BONI

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

WAS I NEXT? THE SEAN CRIBBIN STORY

CRAIG HUCKERBY

Best Director / Feature

BEAUTIFUL LURE - A MODERN TALE OF "PAINTED SKIN"

HIROSHI AKABANE

Best Director / Short

SILVER FLASK

C.S. HUGHES

Best 1st Time Director / Short

LIFE...

MIRLANDE AMAZAN

Best Producer

A GROOM, THREE BRIDES AND A DOCTOR

LEILANI AMOUR ARENZANA

Best 1st Time Producer

GEORGE FLOYD: SAY THEIR NAMES (VIDEO)

CESO ENTERPRISES, INC.

Best Actor

THE DESTINY IS NOT WRITTEN

PAOLO BONACELLI

Best Actress

THE DINER

RACHEL STILLINGS

Best Child/Young Actor

PANDAMONIUM

RYAN MCNEIL

Best Duo

THE DINER

RACHEL STILLINGS AND MORGAN LEBLANC

Best Ensemble

13 KNIVES

JOE ZUMBA, J. GABRIEL WAGNER, ALEX WOOD, STEVEN SWANSON, WOLFGANG RAIN, KIMBERLY DREIS, ROBERT C. MINNICK.

Best Cinematography

NERO AND SENECA

PETER BENCSIK

Best Editing

SHE SAVED ME

FELICIA GONZALEZ BROWN

Best Original Score

SOLITAIRE

JEFF ZIMMERMAN

Best Song

GEORGE FLOYD: SAY THEIR NAMES (VIDEO)

CHRIS OLEDUDE & WENDY WARD

Best Sound Design

SLEEPWALKER

KENDRICK WHITEMAN

Best Original Story

RISE OF THE ACCENNIRI - PART I

CHARLOTTE BROWN

Best Drone Video

HOPE

PAULO FERREIRA

Best Screenwriter / Feature

THE VENGEANCE OF ELEANOR DUMONT

TIM NORTHBURG

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.

WINNERS

Hall of Fame

Past Editions

Testimonials

Poll

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

© 2021 Vegas Movie Awards - Las Vegas, NV.