VMA_LogoTOP.png

Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

XXX EDITION

XXX

AWARDS OF

AUGUST 2021 EDITION

PRESTIGE

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png
NewTrophy_Small2_edited.png

ORIGINAL 

STATUETTE

ONLY FOR WINNERS.

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Short

ZAP!

PHILIP C. SEDGWICK

Best Documentary Feature

FAMILIES LIKE YOURS

RODOLFO MORO

Best Documentary Short

J. S. BACH - AN ENDLESS JOURNEY - PRELUDE

ALEXANDRE RITTER

Best Indie Feature

OUTBOUND

MIKLÓS SZÁZADOS

Best Indie Short

LIVING WITH THE DEAD

KEITH STOUTE

Best Animation

MOORRIISS THE ROBOT

WADE CHITWOOD

Best Student Film

HEAVEN STRANDED

YAO SONGTING

Best Comedy

AMERICAN DAYDREAM

JIM GRIECO

Best Drama

THE INVENTORIANS

NEI FRANCISCO

Best Romance

T.H.O.T?

JAYSON JOHNSON

Best Horror

HOME ALONE: JIGSAW ORIGINS

BEAU GARNER

Best Thriller

OFFICER DOWN

SIMON PEARCE

Best Sci-Fi

THE RISE OF HOPE

SAM JONES

Best Fantasy

THE BLACK LEAGUE OF SUPERHEROES

MARCUS NEL-JAMAL HAMM, STEVEN ALAN DAVIS, JOE CHACON

Best Experimental Film

THE MERMAID

NATALIE PAIGE BENTLEY

Best Inspirational Film

FROM DIGITAL TRASH TO SOCIAL GOLD

RAN LEVY-YAMAMORI

Best Web/Tv Series

UNBOTHERED

JEORGE BENTON

Best Music Video

"HAND OF TIME" TRIPTIDES

LEJLA SUBASIC

Best LGBTQ

MERMAID

FIA PERERA

Best Feature Script

THE BERGER'S

THORSTEN KRAMER & BRIGITTE KRAMER

Best Short Script

THE ARCHITECTS

JUSTIN ZACHARY

Best Microfilm

TORN

RON SONEDECKER

Best Woman Filmmaker

FINDING MR. RIGHT

ELIZABETH JANE FINDLEY

Social Awareness Award

OCEAN SOULS

PHILIP HAMILTON

ADDITIONAL

CATEGORIES

Best Trailer

OCEAN SOULS

PHILIP HAMILTON

Best Director / Feature

MEMORIES OF WARSAW

ROBERT WEBSTER

Best Director / Short

KALLIOPE'S FROM FEAR TO FREEDOM

KALLIOPE BARLIS

Best 1st Time Director / Feature

WHEN THE MIST CLEARS

CENGIZ DERVIS

Best 1st Time Director / Short

ZAP!

PHILIP C. SEDGWICK

Best Producer

UNSEEN WOUNDS

KELLEY SETTLES

Best 1st Time Producer

PUNYAKOTI

SINDHU SK

Best Actor

THE PRO BONO WATCHMAN

MIKE GASSAWAY

Best Actress

SABOR A TI

ANDREA MOREY

Best Supporting Actor

FATE'S SHADOW: THE WHOLE STORY

PATRICK STALINSKI

Best Supporting Actress

FATE'S SHADOW: THE WHOLE STORY

KAREN SHARPE

Best Child/Young Actress

THE PRO BONO WATCHMAN

KARIANA KARHU

Best Duo

BODY IMAGE

JASMINE ALEXANDER, JAYLA RE’SHON

Best Ensemble

DOOR SALESMAN DAVE

ROSS HENSON, CELAL CAN ORHAN, GEORGINA CURTIS, REGGIE COOKE

Best Cinematography

I WALK ON

BIANKA FORMANOWSKA

Best Editing

UNSEEN WOUNDS

JERMAINE THOMAS

Best Original Score

FATE'S SHADOW: THE WHOLE STORY

R. KIM SHULTZ

Best Song

EVIL PROFESSOR

RON JOSEF DANZIGER, CHRISTINA TEENZ TAN

Best Original Story

GAME 4

STEVEN FREEHAUF

Best Voice Over

THE DEVIL INSIDE ME

JESSICA LINN & JOSHUA BERGLAN

Best Screenwriter/Feature

THE TRUE STORY OF PINOCCHIO

ANTONIS TOUMANIDIS

Best Screenwriter/Short

RANSOM

SARAH DALY

Best 1st Time Screenwriter

TECH-EVOLT

ARIANNE GELICA FRIGILLANA

Best Screenplay from a movie

REVOLVER

JOSE CRUZ

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png
NewTrophy_Small2.png

ORIGINAL 

STATUETTE

ONLY FOR WINNERS.