VMA_LogoTOP.png

Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

XXX EDITION

XXX

AWARDS OF

DECEMBER 2021 EDITION

PRESTIGE

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png
NewTrophy_Small2_edited.png

ORIGINAL 

STATUETTE

ONLY FOR WINNERS.

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

VORTEX THE DAWN OF SOVEREIGNTY

MICHAEL ROUSSEAU

Best Narrative Short

THE BALLAD OF EMMA WRIGHT

CARLOS DIAZ

Best Documentary Feature

SOMETHING AIN'T RIGHT

SUSAN RUTH DOWNS, MD & ALEX VOSS

Best Documentary Short

THE LAND OF MEN

PAULO FERREIRA

Best Indie Feature

SILENCE OF SCENT

HASAN QURESHI

Best Indie Short

FISHBOWL

AUSTIN L. SCHADEWALD

Best Animation

NEW WORLD ORDER

SUSAN LIM, CHRISTINA TEENZ TAN, SAMUDRA KAJAL SAIKIA

Best Student Film

HARRA AND THE DONKEY RE-ANIMATED EDITION

CHRIS MALONE

Best Comedy

SUCHTPOTENTIAL

FRANZ JOSEF DANNER

Best Drama

FADING NUMBERS

ARON ATTIWELL

Best Horror

ROUTINE

RUSS EMANUEL

Best Thriller

THE OBSCURED

DIANNA IPPOLITO

Best Action

TRINITY

LIEUTENANT COOPWOOD

Best Sci-Fi

THE STATION CARETAKER

VLADISLAV EMELIN

Best Experimental Film

DUB: THE TRUE STORY OF WD JONES

ROSS HAMIL

Best Inspirational Film

ANGELS DO FLY WEST

JOE MCNEAL

Best Web/Tv Pilot

TAPU

HINANO TEKURIO TANIELU & MANU TANIELU

Best Music Video

JIMM SRAN - YOU X ME

JACOB MOHA

Best Feature Script

BONE CREEK

ARMAND AREKIAN

Best Short Script

SAY IT

JAIMY GARDNER

Best Sci-Fi/Fantasy Screenplay

TIME OF LEGENDS: JOAN OF ARC, THE SERIES

SAS RAPSODIES

Best Drama/Thriller Script

THE PROMISE

FRANK P. MANCUSO & CHRIS J. ADAMS

Best Comedy Screenplay

A NIGHT AT THE DRIVE-IN

BRETT HOWARD NELSON

Best Horror Script

NOT AN EXIT

SID KRAMER

Best Microfilm

HIGH VALUE

RODRIGO FERRAT

Social Awareness Award

STILL SUFFERING

DIANA PUZIKOVA

Best Woman Filmmaker

SOMETHING AIN'T RIGHT

SUSAN RUTH DOWNS, MD & ALEX VOSS

ADDITIONAL

CATEGORIES

Best Director / Feature

THE ELECTRIC MAN

B. LUCIANO BARSUGLIA

Best Director / Short

FADING NUMBERS

ARON ATTIWELL

Best 1st Time Director / Feature

OCTANE

JASON MILLER

Best 1st Time Director / Short

WILD IS THE SPRING

ADLA MASSOUD

Best Producer

AT 10 PM

ANDY ZHANG

Best Actor

WIENERLAND

DAVID WURAWA

Best Actress

THE GIFT OF LIFE

WAN TING TSENG

Best Supporting Actor

ALWAYS COME IN SECOND

TODD LIEN

Best Supporting Actress

TROUBADOURS CELESTES

MARION H. VON LOEWENSTERN

Best Child/Young Actor

MI FAMILIA

MARIO ESTEVEZ

Best Child/Young Actress

UNDER THE TREE

SILVIA COLLINS

Best Duo

MARIE-LUISE

HERVINE DE BOODT & MARIA MAEGDEFRAU

Best Ensemble

HIGH VALUE

SOFI MANKO, FABIO ROTHLIN, KEON LYN, AVA MARÍA SAFAI, JULIA C. HACKSTAFF, ELAINE THRASH

Best Cinematography

IMPLANTED (PREVIOUSLY HEADACHE)

FABIEN DUFILS

Best Editing

AWKWARD ENDEAVORS

DEREK FREY

Best Original Score

HIGH VALUE

ALDO MARTINEZ

Best Song

NEW WORLD ORDER

SUSAN LIM, CHRISTINA TEENZ TAN, SAMUDRA KAJAL SAIKIA

Best Sound Design

TROUBADOURS CELESTES

MARION H. VON LOEWENSTERN

Best Costume Design

THE MAJESTIC ADVENTURES OF OFELIA DE SOUZA

SANDRA BELELA LOPES

Best Original Story

A TALE OF REDEMPTION AND REGRET WITH SUNNY THE HEAT

ERIC CAROSELLA

Best Voice Over

COUNTRY AND COURAGE

RODNEY ROLDAN

Best Screenwriter/Feature

THE SICKEN

DANNY ALEX

Best Screenwriter/Short

THE GIFT OF LIFE

FANG-YING CHANG

Best 1st Time Screenwriter

SAY IT

JAIMY GARDNER

Best Choreography

ORCHIDEA

PATRICIA ARQUETTE

Best Visual Effects

ALIVE AND KICKING

ROBERT FREEMAN

Best Drone Video

FLYIN' AROUND

JOHN CHENG

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png
NewTrophy_Small2.png

ORIGINAL 

STATUETTE

ONLY FOR WINNERS.