Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

OCTOBER EDITION

MERIT

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

ZU DEN STERNEN

NICOLAI TEGELER

Best Narrative Short

THANK YOU FOR PATIENTLY WAITING

MAX MARKLUND

Best Documentary Feature

ROOTS

JOSHUA B. HALL

Best Documentary Short

A BARD FOR THE AGES

BRIAN BARSUGLIA

Best Indie Feature

LIT

HALLMILLS NETWORK NONE

Best Indie Short

LOCKED TOGETHER

EDIT NAGYSITÓK

Best Animation

52 - A TALE OF LONELINESS

JOHNNY DEPALMA

Best Student Film

VIVIANA

JACK HILLEBRECHT

Best Comedy

INN COMMUNICATION

TEAM REBELUTION

Best Drama

CONFESSIONS

ELENA LOCKLEIS

Best Romance

MAMBO 101

MICHAEL MAYERS

Best Horror

DOWNSTAIRS

LUCIANO IVANOV

Best Thriller

VIVIANA

JACK HILLEBRECHT

Best Action

ARTIFICIAL SOULDIER

JASON GONZALEZ

Best Sci-Fi

SHADOW OF THE MANDALORIAN

KIEFER JENKINS

Best Fantasy

JOHNNY IN MONSTERLAND - THE DIRECTOR'S CUT

JONATHAN F. MORRILL

Best Experimental Film

I'M LOOKING FOR YOU

ALEJANDRO CHAPA

Best Inspirational Film

SAFE

JONATHAN SPROUT

Best Web/Tv Series

JADE & JADED

SARAH FRANCO

Best Web/Tv Pilot

BECCA ON CALL

JENNESS ROUSE

Best Music Video

BALLAD OF A FISH

AIJIAN CHEN

Best Feature Script

THE DELIVERY DRIVER

ISAAC JIMENEZ

Best Woman Filmmaker

THE WOMAN DOESN'T EXIST

MARIA ROTGER

Social Awareness Award

RED ZONES

LUCA VULLO

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

THE SHANNON O'BRIAN CHRONICLES "COVIDEO FACEMASK SERIES" (ABRIDGED)

JENNESS ROUSE

Best Director/Short

PARDON

ROSITSA TRAYANOVA

Best 1st Time Director

2132

AXEL RYDÉN

Best Poster

SILENT PARTNERS

CIRO DAPAGIO

Best Producer

MOVING FORWARD

RANDI SLOANE

Best 1st Time Producer

ARTIFICIAL SOULDIER

JASON GONZALEZ & PAOLA TONINI

Best Actor

RAVAGE

MIKE KENNEDY

Best Actress

TAKE ME HOME

SABINE HEINEN

Best Supporting Actor

DR. DADDY

HENRY MARK

Best Supporting Actress

ARTIFICIAL SOULDIER

PAOLA TONINI

Best Duo

DROWNING IN PARADISE

DRUE DE MILO & LEIF ENGSTROM

Best Ensemble

VIRIDIAN

EMILY DURCHHOLZ, KEVIN ROACH, RAY GRAHAM & DANA WACHTEL

Best Debut Performance

WHEN THE BLOOM HAS LEFT THE ROSE

CATHERINE MCQUADE

Best Cinematography

VIRIDIAN

NATALIE EBERTZ

Best Editing

ANOTHER CHILD

SUE HOSKINS

Best Original Score

A GOOD SHAKE

BEN HOCHBERG

Best Song

KEEP ME

MATTHEW MIRLIANI

Best Sound Design

MY DEMONS

NILS-PETER VAGGELYR

Best Visual Effects

NOSTALGIA TRAP

SAM GANNUCH

Best Costume Design

A GOOD SHAKE

JULIA PALEY

Best Original Story

LEA

DARIO GORINI

Best Screenwriter

AT NOON

MARY REILLY, ETHAN KAISER & LOGAN MANSBERGER

Best 1st Time Screenwriter

DEAD MAN INTERRUPTED

DAVID GIELAN

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.

VMA

Home

Festival

F.A.Q.

Contact

WINNERS

Past Editions

Laurels

Testimonials

Poll

CONNECT

Instagram

Facebook

Twitter

LinkedIn

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • Twitter - White Circle

© 2020 Vegas Movie Awards - Las Vegas, NV.