VMA_LogoTOP.png

Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

OCTOBER 2021 EDITION

MERIT

VMAlaurel_WinnerMER_Gold.png

ONLY FOR WINNERS.

NewTrophy_Small2_edited.png

ORIGINAL 

STATUETTE

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

LIFE AIN'T LIKE THE MOVIES

ROBERT BUTLER

Best Narrative Short

LI

SHENGXI "CLEMENT" YANG

Best Documentary Feature

FRANK BEY: ALL MY DUES ARE PAID

LISA PALATTELLA & MARIE HINSON

Best Documentary Short

WHY I STREAM - GRNDPAGAMING

R.W. MCGRATH

Best Indie Feature

SOLITARY

JACK LINSDELL

Best Indie Short

MAMA'S BOY

DANIEL JAMES DISMUKE

Best Animation

I WANNA BE A TREE

CHANG XU

Best Student Film

ALLURE TO DARKNESS

LOURDES VIRAY

Best Comedy

FUTURE REF

J. SCOTT MILLER

Best Drama

CUPCAKE

CHRISTOPHER NATION

Best Horror

THE DARK VALLEY

T.J. MOREHOUSE

Best Action

ATTRACTION MAN

EDDIE ENIEL

Best Sci-Fi

FANTASY OF COMPANIONSHIP BETWEEN HUMAN AND INANIMATE

SUSAN LIM, SAMUDRA KAJEL SAIKIA & CHRISTINA TEENZ TAN

Best Inspirational Film

THE 211 HOME

JIM HUGGINS

Best Web/Tv Series

THE HUNT FOR SALAMANDER

DIMITAR DIMITROV

Best Web/Tv Pilot

LEGENDS

DANNY ALEX

Best Advertising Film

SPEC COMMERCIAL - JASON MARKK

JOSE A. RENTERIA

Best Music Video

SYNTHETIC ME

SUSAN LIM, SAMUDRA KAJEL SAIKIA & CHRISTINA TEENZ TAN

Best Feature Script

TABOO CANDY

JEAN GALLIANO

Best Short Script

ONE WHO KNOWS

SHILOH NYCE

Best Fantasy/Sci-Fi Script

THE EXTRATERRESTRIAL HIGHWAY

STEVE SORENSON

Best Drama/Thriller Script

THIS CASE & MY LIFE

ANA A.P. BRAUNSTEIN

Best Microfilm

NEW WORLD ORDER (ORCHESTRAL)

SUSAN LIM, SAMUDRA KAJEL SAIKIA & CHRISTINA TEENZ TAN

Best Woman Filmmaker

THE CRY OF SILENCE

MARA CRACALEANU

Social Awareness Award

VICTUALS: THE CRE8MEAL STORY

GREGORIO PALOMINO & IVERSON BROWNELL

Best Comedy Screenplay

FAMILY RENTAL

SHERLANN D. MOORE

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

CHICKENQUEEN PARADISE

KEN BLINDENBACHER

Best Director / Feature

LIFE AIN'T LIKE THE MOVIES

ROBERT BUTLER

Best Director / Short

WHOEVER YOU ARE

JAVIER DE FRUTOS

Best 1st Time Director / Short

CHICKENQUEEN PARADISE

KEN BLINDENBACHER

Best Poster

BROKEN

HALEH SABERI

Best Producer

NO ONE DIES FROM DIVORCE EPISODE #2 - HIGH CONFLICT DIVORCE

JOSHUA B. HALL

Best 1st Time Producer

BROKEN

HALEH SABERI

Best Actor

MAMA'S BOY

DANIEL JAMES DISMUKE

Best Actress

SAINT EVANS

ALISON WAKEFIELD

Best Supporting Actor

LIFE AIN'T LIKE THE MOVIES

PAUL BATES

Best Supporting Actress

CUPCAKE

MARGO QUINN

Best Child/Young Actor

THE 211 HOME

SAM HUGGINS

Best Child/Young Actress

THE 211 HOME

KAYLEE WOOTAN

Best Ensemble

INTERVIEW

ROBERT MAREKOVIC, FRANO PUTICA, SARA KNEZEVIC

Best Cinematography

WHOEVER YOU ARE

TIM MOUNTAIN

Best Editing

DEATH DOESN'T LOVE YOU

FABIO BRANDAO

Best Original Score

CRUDE MASSACRE

SUVO SOUVONIC

Best Song

SYNTHETIC ME

JOI BARUA & SUSAN LIM

Best Original Story

TEMPAKILL (SEASON 2)

JULIE MARIE HASSETT & DORI TOLEDO

Best Commercial

SPEC COMMERCIAL - JASON MARKK

JOSE RENTERIA, JR.

Best Screenwriter/Feature

SOLITARY

JACK LINSDELL

Best Screenwriter/Short

THE DARK VALLEY

T.J. MOREHOUSE

Best 1st Time Screenwriter

DARK

KEVIN OVERTON

Best Drone Video

ALTA VISTA

JODY SPENCER

Best Debut Performance

THE FAIR LADY

CONNIE BATEMAN

Best Choreography

AMHLET

JORDANA WEBSTER

VMAlaurel_WinnerMER_Gold.png

ONLY FOR WINNERS.

NewTrophy_Small2.png

ORIGINAL 

STATUETTE