Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

XXX EDITION

XXX

AWARDS OF

APRIL 2021 EDITION

PRESTIGE

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Feature

LE CINEASTE - A DIRECTOR'S JOURNEY

MANLIO ROSEANO

Best Narrative Short

THE ICE CREAM STOP

RAUL PEREZ

Best Documentary Feature

LAS GARDENIAS

FEDERICO AHUMADA

Best Documentary Short

SLEEP IN HEAVENLY PEACE - A BED FOR ALL CHILDREN

STEVE COLWELL, TERI HORSLEY

Best Indie Short

HALLUCINATED

MOHAMMED OMAR

Best Student Film

DEAR DUBLIN

EVELYN GUSTAFSON

Best Comedy

AUBERGINE

KATIE AUSTIN

Best Drama

45 DAYS LATER

BAPTISTE PERRAUDIN

Best Horror

OBSIDIAN

ERICA SUMMERS

Best Thriller

BLUEBERRY FLYTRAP

ALI MATLOCK

Best Sci-Fi

45 DAYS LATER

BAPTISTE PERRAUDIN

Best Experimental Film

COLLAPSE

ALBERTO MARTÍN-ARAGÓN

Best Inspirational Film

THE AUTHOR

NIMA SOOFI, DANIEL RICARDO IRIAS

Best Web/Tv Series

THE REAL GREATEST SHOWMEN

PAUL BARKER

Best Music Video

CEMETERY

SULO KING, CHRISTIAN BORJA

Best LGBTQ

KINGS & QUEENS

ELMER J. HOWARD

Best Feature Script

SOL

JAMES FOX

Best Short Script

OUT ON A LIMB

ANTOINETTE FERNANDEZ

Best Microfilm

DIRT AND WRECKAGE

GARETH ROCKLIFFE

Best Woman Filmmaker

KATIE AUSTIN

AUBERGINE

Social Awareness Award

WHAT WE EAT

SALLY MONTCLER

CATEGORIES

ADDITIONAL

Best Trailer

PANDEMIC STORIES

BRADLEY JOHNSON

Best Director / Feature

LE CINEASTE - A DIRECTOR'S JOURNEY

MANLIO ROSEANO

Best Director / Short

HALLUCINATED

MOHAMMED OMAR

Best 1st Time Director / Short

AUBERGINE

KATIE AUSTIN

Best Producer

BEHIND THE NAME SHAKESPEARE: POWER, LUST, SCORN & SCANDAL

ROBIN PHILLIPS & ART HARMAN

Best Actor

LE CINEASTE - A DIRECTOR'S JOURNEY

GARY CONDÉS

Best Actress

THE ICE CREAM STOP

NICOLA LAMBO

Best Supporting Actor

LAST LAUGH

HENK BRUGGE

Best Supporting Actress

KINGS & QUEENS

SARA BROPHY

Best Child/Young Actress

MISS MARY MACK

SYDNEY LOVERING

Best Duo

MISS MARY MACK

SYDNEY LOVERING & LEXIE LOVERING

Best Ensemble

2020: A 1917 PARODY

MICHAEL LIEBERMAN, COLTON ESCHIEF MASTRO, TERIKA JEFFERSON, MONIB ABHAT, JOSH HAN, JENNIFER MCDONNELL, DARREL DELFIN, CAMRYN GRIMES, AND KATIE BURTON

Best Cinematography

HALLUCINATED

WAHAB MOSES

Best Editing

CHANGING TIMES

ANTONIO HARPER

Best Original Score

CONTINGENCY

KOJAU

Best Song

“THE CATCHER” - (THE REAL GREATEST SHOWMEN)

WRITTEN AND PERFORMED BY KARL WALSH

Best Sound Design

FLY MYSELF HOME

MATHEW M. NEILSON

Best Original Story

SOL

JAMES FOX

Best Voice Over

DEAR DUBLIN

TONY LANGAN

Best Screenwriter / Feature

BLACK ROSES

NICOLE SELL

Best Screenwriter / Short

ELECTION NIGHT

PETER ZERZAN

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png
NewTrophy_Small2_edited.png

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png
NewTrophy_Small2.png

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.