Monthly

COMPETITION

AWARDS OF

XXX EDITION

XXX

AWARDS OF

JUNE 2021 EDITION

PRESTIGE

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png

CATEGORIES

MAIN

Best Narrative Short

I CAN CHANGE

JIM JENKINS

Best Documentary Feature

THE JEWELS OF THE SALTON SEA

STEVEN VITALI

Best Documentary Short

GROWING PEACE IN THE MIDDLE EAST

STEVEN HOFFEN

Best Indie Feature

A LOVE NOT LOST

JOHN ANTHONY

Best Indie Short

PAP'S MANIFESTO

CHRIS DANUSER AND CASEY CLARK

Best Animation

ARTMINUTE1 - THE PERFECT SELFIE

ASTA WELLEJUS AND TEDDY KRISTIANSEN

Best Student Film

GROWING PEACE IN THE MIDDLE EAST

STEVEN HOFFEN

Best Drama

ALL BLOOD RUNS RED

PAUL MIGNOT

Best Romance

JULY 15TH

KRISTIAN COMER

Best Horror

FIVE THOUSAND YEARS

JIM GRIECO

Best Thriller

SAROGETO

NICO SANTUCCI

Best Action

PUNCTURE

ERIK BERGAMINI

Best Fantasy

THE BREATH OF LIFE

ANNA GERASIMOVA

Best Experimental Film

TRIP TO THE TAX PARADISE - RUMBO AL PARAISO FISCAL

ANTONIO BELLIDO MARIN

Best Inspirational Film

SAROGETO

NICO SANTUCCI

Best Web/Tv Pilot

SOILED SHORTS: THE SERIES

GILES SANDER

Best LGBTQ

LOST BUT FOUND

DIANNA IPPOLITO

Best Woman Filmmaker

HOSEA

IVY WILSON

Best Microfilm

ARTMINUTE1 - THE PERFECT SELFIE

ASTA WELLEJUS AND TEDDY KRISTIANSEN

Best Drama/Thriller Script

GO HOME

ALLAN J. MARCIL AND SOHRAB HOMI FRACIS

Best Horror Script

ARCTURUS RISING

ROBERT COX

Best Short Script

TRINITY: THE DECEPTION

EMMANUEL MERTIS AND MICHELLE GREAVES

Best Feature Script

THE PERFECT SHAPE

ANNALISA CONSOLO

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png

ADDITIONAL

CATEGORIES

Best Director / Feature

THE PRO BONO WATCHMAN

RAY SPIVEY

Best Director / Short

INCOGNITO

JACKY SONG

Best 1st Time Director / Feature

THE BREATH OF LIFE

ANNA GERASIMOVA

Best 1st Time Director / Short

APRIL KILLS THE VIBE

BONNIE MCKEE

Best Poster

HOUSE OF INEQUITY

JOSH HALE

Best Producer

THE JEWELS OF THE SALTON SEA

GRACE YANG VITALI

Best Actor

BREAK EVERY CHAIN

IGNACYO MATYNIA

Best Actress

A LOVE NOT LOST

ASHLEY OTTESON

Best Supporting Actress

FOUR SQUARE

CHELSEA HATELEY

Best Ensemble

A LOVE NOT LOST

JOHN ANTHONY, ASHLEY OTTESEN, JUAN FIOL

Best Debut Performance

HOUSE OF INEQUITY

PARKER LITTLE

Best Cinematography

SAROGETO

NICO SANTUCCI

Best Editing

MAIN STREET

JOSHUA WOODCOCK

Best Original Score

THE BREATH OF LIFE

ANNA GERASIMOVA

Best Song

BANANAWOOD

"MY TIME" - PAULA PERSEKE

Best Costume Design

31

JOUMANA RIZK

Best Original Story

TRUST

PAUL NYAMEKYE

Best Drone Video

MORNING VIEW

ATTILIO BENTIVOGLIO

Best Visual Effects

ATHLETIC

SIGOURNEY BUSH

Best 1st Time Screenwriter

SPLINTERED SOUL

BOBBY SACHER

Best Screenwriter/Short

ZEDA THE HUNTER

ALEXANDRU RANTA GHEORGHE

Best Screenwriter/Feature

AIR

STEVEN FREEHAUF

Best Voice Over

YENDOR - THE JOURNEY OF A JUNIOR ADVENTURER

SARAH MATTHEWS

NewTrophy_Small2_edited.png

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png
NewTrophy_Small2.png

ONLY FOR WINNERS.

ORIGINAL 

STATUETTE

VMAlaurel_WinnerPRE_Gold.png

FILMMAKER INTERVIEWS

LATEST

SUBSCRIBE

TO OUR NEWSLETTER

WE RESPECT YOUR PRIVACY

GIVE YOUR HARD WORK

 THE CARE IT DESERVES.

SUBMIT TODAY. WE'LL DO THE REST.